white airplane wing under white clouds during daytime

Hradczany Zwiedzanie – Piękno i Historia Wysokiego Zamku

Hradczany w Pradze to miejsce pełne historii, kultury i piękna architektury. Jako jedno z największych zamkowych kompleksów na świecie, Hradczany przyciągają turystów z całego świata. Zbiorowisko budowli różnych stylów architektonicznych sprawia, że zwiedzanie tego miejsca to prawdziwa podróż przez wieki. Oto główne atrakcje Hradczan, które warto zobaczyć.

  1. Katedra św. Wita – majestatycznie wznosząca się nad Pragą, Katedra św. Wita jest niewątpliwie jednym z najważniejszych punktów zwiedzania na Hradczanach. Budowla w stylu gotyckim wzniesiona na miejscu wcześniejszej świątyni byłej rotundy św. Wita to arcydzieło architektury sakralnej. Przepiękne witraże, kaplice, mauzolea królewskie i grobowce arcybiskupów to tylko niektóre z powodów, dla których warto odwiedzić tę świątynię.

  2. Złota Uliczka – niezwykły zaułek pełen kolorowych domków, w których swoje warsztaty mieli dawni rzemieślnicy. Ta malownicza uliczka zyskała swoją nazwę od legendy, jakoby alchemicy na Zamku Praskim próbowali tam obracać zwykłe metalowe przedmioty w złoto. Dziś Złota Uliczka jest popularnym miejscem, w którym można znaleźć sklepiki z pamiątkami, kawiarnie, a nawet pracownię z replikami średniowiecznej zbroi.

  3. Pałac Królewski – imponujący kompleks pałacowy, był niegdyś siedzibą królów Czeskich. Obecnie pełni funkcję siedziby prezydenta Czech. Budynek w stylu gotycko-renesansowym jest przykładem wspaniałej architektury i wnętrz z epoki. Zwiedzając pałac, można zobaczyć m.in. Sala Władysława, Królewską Salę, czy Kancelarię Prezydenta.

  4. Ogrody Zamkowe – piękne tereny zielone, oferujące doskonałe widoki na Pragę. Ogrody Zamkowe są miejscem, gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku i cieszyć się spokojem oraz świeżym powietrzem. Wśród ogrodów można znaleźć Mennicę Królewską, z której można wybrać sobie pamiątkową monetę, a także salonik z tarasem, z którego podziwiać można panoramę całego miasta.

  5. Lobkowiczký Palác – siedziba jednego z najstarszych czeskich rodów możnych. Palac w stylu renesansowym mieści w sobie bogatą kolekcję dzieł sztuki, m.in. obrazy mistrzów flamandzkich czy rękopisy Mozarta. Zwiedzając Lobkowiczký Palác, można poznać historię rodu Lobkowiczkých oraz zobaczyć reprezentacyjne sale, bibliotekę i muzeum muzyczne.

  6. Katedra św. Jana – położona na Wzgórzu Zamkowym wznosi się nad Pragą swoim neogotyckim wdziękiem. Katedra św. Jana to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Pradze. Wnętrze katedry zachwyca witrażami, rzeźbami i wielkim ołtarzem. Na szczególną uwagę zasługuje Kaplica św. Wacława, gdzie przechowywane są relikwie świętego patrona Czech.

  7. Muzeum Czeskiej Srebrnej Rzemieślności – przystań dla wszystkich miłośników pięknych przedmiotów ze srebra. Muzeum prezentuje historię i tradycje czeskiego rzemiosła srebrnego, a wśród eksponatów można zobaczyć m.in. zastawy stołowe, biżuterię, a także narzędzia i materiały wykorzystywane do tworzenia tych unikalnych dzieł.

Zwiedzanie Hradczan to wyjątkowe doświadczenie, które pozwala przenieść się w głąb historii Czech. Architektura, sztuka i przepiękne widoki robią ogromne wrażenie na turystach. Warto poświęcić czas na zwiedzanie każdego z wyżej wymienionych miejsc, aby poznać Hradczany w pełnej krasie.